Dlaczego nie patrzysz na jakość octu jabłkowego?

Jeśli twierdzisz, że ocet jabłkowy jest niesmaczny, to znaczy, że nigdy w życiu nie piłeś prawdziwego octu jabłkowego.

Ocet jabłkowy produkowany jest, jak sama nazwa wskazuje, z soku jabłkowego. Powinny być stosowane jabłka, które mają śladowe ilości pestycydów, czyli te najmniej pryskane.

Pestycydy mają bezpośredni szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, co potwierdzono wieloma badaniami naukowymi. Jeżeli w organizmie człowieka przez długi czas utrzymuje się wysokie stężenie pestycydów, nasilają one procesy rakotwórcze, zaburzają działanie układu nerwowego oraz wpływają na proces tworzenia hormonów. Jednym słowem – wyrządzają wielkie spustoszenie.

Ocet jabłkowy, który jest wyprodukowany  z takich jabłek o wysokiej zawartości  pestycydów  nie pomaga, tylko szkodzi. Kolejną sprawą jest sam proces produkcji. Tylko wtedy możemy mówić o wysokiej jakości produktu, kiedy  przebiega on  w sposób naturalny, powolny i długotrwały, dochodzący nawet do kilkunastu miesięcy.

Ocet powinien być naturalnie mętny, a więc nie klarowany. Tylko taki wytwarzany jest w sposób naturalny. Klarowane odmiany octu są tanie, ale zawierają mało cennych składników. Treściwy ocet jest ciemny i mętny. Nie należy się sugerować powstającą na jego powierzchni pianką czy osadem na dnie, ponieważ to świadczy o jego wysokiej jakości

Natomiast trudno mówić o jakości, gdy  jedna ze współczesnych metod produkcji octu jabłkowego charakteryzuje się bardzo dużą szybkością. Fermentacja zakończona jest już po 24 godzinach, a ocet jest butelkowany po trzech dniach.

8 Komentarze

  1. Jeśli chodzi chodzi o octy jabłkowe dostępne w sklepach mozna mieć dużo wątpliwości co do ich naturalnej produkcji. Jestem przekonana, że więcej szkodzą niż pomagają.

    • Znam jedną Panią, która kupowała te sklepowe pomyje octowe i miała przez to problem z żyłami także jak najbardziej zamiast ocet jej pomóc to zaszkodził.

  2. prawdziwy ocet jabłkowy można rozpoznać po smaku. dodatek w postaci octu spirytusowego, który może doprowadzić do raka żołądka, łatwo wyczuć.

  3. przede wszystkim mamy do czynienia z bardzo niska jakościa wszystkich produktów żywieniowych. chyba dla wszystkich producentów najwazniejsza jest niska cena, a nie jakość. a potem dziwimy się, że atakuje nas plaga nowotworów. jestem tym, co jem.

    • Bo liczą się zyski a nie jakość produktu i zdrowie ludzi. Jak człowiek zachoruje to każdy zarobi: koncern farmaceutyczny, lekarz a na końcu ksiądz i dom pogrzebowy. Widocznie o to chodzi.

  4. piłam ocet przez dwa dni, ale miałam odruch wymiotny. na etykiecie napisane było, że zawiera konserwanty. który jest naturalny i bez chemii?

  5. nikt z was nie zwraca uwagi na klarowanie. a produkty klarowane pozbawione są substancji odżywczych i walorów smakowych. ja w ogóle unikałabym wszystkiego co jest klarowane.

  6. próbowałam pić różne octy, ale raczej należało je wylać do zlewu. brałam także tabletki, ale bez efektów. ocet jabłkowy ojca mateusza jest smaczny. można pić bez miodu, a nawet bez rozcieńczania. w dodatku szybko widac efekty działania.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.